Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach przedszkola - artykuł dla rodziców

Przedszkole okładki.png

Rozstanie się z dzieckiem bardzo wpływają na funkcjonowanie dziecka w trakcie dnia. Warto dbać o ten moment nie tylko w okresie adaptacji.

ROZSTANIE:

  1. Gdy pojawią się łzy, przytul swoje dziecko i daj mu znać, że wiesz i rozumiesz, co czuje:
    • Widzę, że Ci trudno, tak?
    • Chciałbyś zostać w domu, tak? O, a co byśmy tam robili? O to jest super.
    • Czasami bardzo trudno tu zostać, prawda?

 

  1. Mów dziecku prawdę. "Mama zaraz przyjdzie", "wyjdę tylko zadzwonić", "będziesz krótko i zaraz się widzimy" - często rodzice sięgają po te tłumaczenia w dobrej wierze. Jeżeli nie jest to prawda, to nie mówcie tego dzieciakom. Dla nich naprawdę jesteście najważniejsi i Wam ufają. Brak zaufania do Was będzie przekładał się na brak zaufania do innych

 

  1. Daj dziecku konkretną informację: będę po obiedzie (jeżeli to prawda). Nie mów dziecku, że będziesz o 13:00, ponieważ nie ma jeszcze poczucia czasu. Dodatkowo może to wzbudzać napięcie, gdy nie dotrzesz na czas.

 

  1. Zostaw dziecku pamiątkę. Może być to całus zamknięty w ręce lub przytulas schowany do kieszeni, który będzie cały dzień przy dziecku. Jeżeli rozstania są wyjątkowo trudne, to polecam książkę „Kuku i historia pępka” – świetnie pokazuje, co dziecko zawsze ma przy sobie, jako pamiątka od rodziców.

 

 

Miejskie Przedszkole nr 3

24 - 100 Puławy

ul. Legionu Puławskiego 8A

NIP: 7162368691

Regon: 431189506

Dyrektor (81) 458 63 70

Wicedyrektor (81) 458 63 72

Referent (81) 458 63 71

Powrót na początek strony