Nie strasz dziecka Mikołajem

napis.png

Artykuł dla rodziców

Dlaczego straszenie Świętym Mikołajem nie przyniesie efektów?

Odkąd pamiętam, w okresie Świąt Bożego Narodzenia można było usłyszeć od dorosłych:

  • "Mikołaj patrzy i widzi co robisz"
  • "Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci"
  • "Jak będziesz tak robił, to rózgę dostaniesz"
  • "Jeszcze raz i Mikołaj nie przyjdzie

Ty też tak miałeś/miałaś? Sprawdźmy dlaczego takie zachowania nie mają sensu.

Warto zastanowić się, jakie wspomnienia o Świętach chcemy przekazać dzieciom. Święta mogą kojarzyć im się z „magią”, wspólnym czasem, bliskością i dobrą zabawą. Możemy też wykształcić w nich poczucie, że jest to wyścig - kto będzie grzeczniejszy, ten zgarnia lepsze prezenty.

Jaki obraz Mikołaja ma w głowie dziecko? Wydaje mi się, że po słuchaniu takich komunikatów, to jest to raczej wizja jakiegoś Pana, który nie robi nic innego poza patrzeniem i ocenianiem, jak się ktoś zachowuje. Trudno więc dziwić się dziecku, że płacze na widok Mikołaja. W końcu Rodzic przez kilka tygodni wzmacniał w nim lęk, poczucie bycia ocenianym, stres, presję... Czas oczekiwania na prezenty, zamienia się w oczekiwanie na ocenę.

Emocje dziecka bywają gwałtowne. Bywają  trudne. Dzieci wielu sytuacji nie rozumieją. Nie możemy ich za to karać lub ich straszyć. Warto w takich momentach być przy dziecku i pomagać mu zrozumieć, to co aktualnie przeżywa. To Ciebie, Drogi Rodzicu, naśladuje Twoje dziecko ;)

Dziecko samo nie zrozumie, co robi nie tak. Gdy się zezłości, coś kopnie lub rzuci, a Ty powiesz: „Zobaczysz, nic nie dostaniesz od Mikołaja jak się będziesz tak zachowywać!”, to ono nie wie o co chodzi. Nie robi Ci na złość. Po prostu jest zbyt małe, żeby wyciągać wnioski.

Święty Mikołaj to nie jest metoda wychowawcza. Czasami wydaje nam się, że takie słowa przynoszą efekt, bo dziecko się przestraszy i zachowuje tak jakbyśmy chcieli. Jest to jednak zmiana pozorna. Jeżeli takie działania miałyby być skuteczne, to czemu tak często trzeba ich używać? ;).

Najlepszym, co możemy dać swojemu dziecku, to czas i nasza obecność. Spokój, bliskość, zadbanie o relacje i dobrą zabawę. Wspólna świąteczna bajka, kakao, ubieranie choinki lub pieczenie pierników – takie drobne rzeczy potrafią zdziałać cuda.

Miejskie Przedszkole nr 3

24 - 100 Puławy

ul. Legionu Puławskiego 8A

NIP: 7162368691

Regon: 431189506

Dyrektor (81) 458 63 70

Wicedyrektor (81) 458 63 72

Referent (81) 458 63 71

Powrót na początek strony