Adaptacja - artykuł dla rodziców

5.png
 1. CZYM JEST ADAPTACJA?

Adaptacja przedszkolna, to czas w którym Wasze dziecko będzie poznawało przedszkole. Do takiej rzeczywistości musi przygotować się zarówno dziecko, jak i jego rodzice.

Psycholożka Anita Janeczek-Romanowska (blog: „Być bliżej”) podkreśla, że nie ma adaptacji bez relacji. Gdy dziecko poczuje się bezpiecznie w przedszkolu, gdy nawiąże relacje, to adaptacja się zakończy.

 1. O co konkretnie zadbać?

Pójście do przedszkola wiąże się z dużymi zmianami i stresem. Im więcej stałości w tym okresie, tym lepiej. To, że dziecko idzie do przedszkola, nie oznacza, że musi zmieniać wszystko co zna: przenosić się do nowego pokoju, spać sam w łóżku, dostać nowe rzeczy. Wspierające będzie to, co znane, bezpieczne i stałe.

Zadbajcie również o Waszą relację. To może być czas, w którym dziecko będzie:

 • Wymagało większej ilości przytulania
 • Bardziej poszukiwało uwagi
 • Chciało się bawić
 • Częściej przy Was Drodzy Rodzice

Pozwólcie dziecku na to. Bycie blisko dziecka i podchodzenie z łagodnością do jego sytuacji, będzie dla niego wspierające. 

 1. ZABAWA TO PODSTAWA.

Podkreślam to często na konsultacjach: dzieci uwielbiają się bawić. Spróbujcie tych pomysłów:

 • Dziecko robi zdjęcia przedszkola (np. to, co go zaciekawi, siebie w szatni lub na placu zabaw). Wspólnie, w domu, tworzycie plakat przedszkolaka
 • Możecie też zrobić zdjęcia z trasy do przedszkola i zrobić z nich mapę. Następnego dnia, w drodze do przedszkola odhaczajcie na mapie, co już minęliście.
 • Rozejrzyjcie się dookoła przedszkola i złapcie Wasze miejsca: może będziecie zachodzić do piekarni na bułkę? Może usiądziecie na ławkach i pogadacie? Może będziecie oglądać przedszkolne kwiaty? Lub uda Wam się zajrzeć na pobliski plac zabaw.

 

 1. JESTEŚMY DLA WAS WSPARCIEM.

Kadra przedszkola pozostaje otwarta na współpracę. Jeżeli jest Państwu trudno w adaptacji, to dajcie znać. Zawsze Wam pomożemy. Gdy dziecko widzi, że współpracujemy i ufamy sobie, uwierzy, że może czuć się z nami bezpieczne.

Miejskie Przedszkole nr 3

24 - 100 Puławy

ul. Legionu Puławskiego 8A

NIP: 7162368691

Regon: 431189506

Dyrektor (81) 458 63 70

Wicedyrektor (81) 458 63 72

Referent (81) 458 63 71

Powrót na początek strony